MĖ KA MARRĖ MALLI PĖR GJYSHIN

Njė natė nė dhomė, e vetmuar,
Isha duke qarė dhe menduar,
Pėr tė dashurin gjyshin tim
Qė shumė kohė jeton nė mėrgim.
Hiē pa pritė jam befasuar,
Kur telefoni ka cingėrruar
- Alo, alo! - babi u lajmėrua
A ti je Aga Tahir? Ē'na ke gėzua!
- Po si je e si po ndjehesh?
Nė Kosovė kur do kthehesh?
Mbesa jote ditė e net'
Atė moment po e pret.
Po i shkon koha me mėrzi,
Pėr ty po shkruan poezi.
Qė t'i dėrgojė nė Angli...
Kur kėto fjalė i dėgjova
Nė dhomė tė ditės shpejt vrapova
- Gjyshi po tė vjen, oj bija ime!
Nė qershor kur t'i s'ke mėsime.
Oh Zot! Sa shumė jam gėzuar,
Dita mbarė mė ka shkuar,
Aty mirė e kam kuptuar,
Malli pėr gjyshin m'kish kapluar.

                                                                                                                   
Copyright © Arbnora Qamili. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

ARBNORA QAMILI
Poete e pasionuar
Vendlindja: Buzovik, Komuna Vitisë
Datëlindja: 9 gusht 1993
Nxënëse e shk.fill."Faik Konica", Viti